Results for WYSE Academic Challenge
Mckendree Sectional 2010

Division 300

School Name

Team Score

Governor French Academy

461.7

Marissa Jr Sr High

426.4

Christ Our Rock Lutheran High School

396.2

Division 700

School Name

Team Score

Chester High School

455.7

Nashville Community High School

444.9

Bond County Community Unit #2

433.6

Division 1500

School Name

Team Score

Centralia High School

487.8

Highland High School

445.9

Salem Community High School

442.2

Division Unlimited

School Name

Team Score

Edwardsville High School

498.2

O'Fallon Township High School

456.0

Belleville West High School

416.9

Individual Results

Biology - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Chemistry - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Comp. Sci. - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Engineering - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
English - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Math - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Physics - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -

Biology 300

1st Andrew Pollard Lebanon High School 35
2nd Megan Blankenship Mulberry Grove High School 34
3rd Jared Blumhorst West Washington County High School 33
Back

Biology 700

1st Sarah Lindauer Freeburg High School 42
2nd Christopher Barkau Nashville Community High School 41
3rd Blake Sakran Freeburg High School 40
Back

Biology 1500

1st Eileen Murphy Mascoutah 39
2nd Katie Bringwald Salem Community High School 37
2nd Kayla Wiedau Mascoutah 37
3rd Kolin Clark Salem Community High School 36
3rd Tori Meador Salem Community High School 36
3rd Sam Holdeman Highland High School 36
Back

Biology Unlimited

1st Ryan Patterson O'Fallon Township High School 47
2nd Katy Beebe O'Fallon Township High School 39
3rd David Tsueda O'Fallon Township High School 37
Back

Chemistry 300

1st JiaLing Zhou Governor French Academy 26
2nd Jared Blumhorst West Washington County High School 21
3rd Kira Reich Governor French Academy 20
Back

Chemistry 700

1st Aaron Disch Bond County Community Unit #2 29
2nd Brandon Straight Chester High School 24
3rd Mary McGlynn Althoff Catholic High School 22
Back

Chemistry 1500

1st Ian Ford Centralia High School 25
1st Nathan Oliveira Highland High School 25
2nd Simon Menz Highland High School 24
3rd Kolin Clark Salem Community High School 23
Back

Chemistry Unlimited

1st Max Schaettler Edwardsville High School 28
2nd Michael Berman Edwardsville High School 27
2nd Evan Lloyd Collinsville High School 27
3rd Kaitlyn Lenkeit O'Fallon Township High School 25
Back

Comp. Sci. 300

1st Kevin Schaefer Gibault Catholic High School 24
2nd Eric Meyer Gibault Catholic High School 17
3rd Andrew Pollard Lebanon High School 15
Back

Comp. Sci. 700

1st Brandon Guttersohn Mater Dei Catholic High School 19
2nd Jacob Forcade Freeburg High School 16
2nd Tim Corcoran Freeburg High School 16
3rd Zach Flauaus Nashville Community High School 14
Back

Comp. Sci. 1500

1st Adam Hargis Salem Community High School 11
JV Lance Reynolds Salem Community High School 9
2nd Ryan Keltner Highland High School 8
3rd Alex Duncan Salem Community High School 7
Back

Comp. Sci. Unlimited

1st Alex Bertels Edwardsville High School 22
2nd Jacob Bertels Edwardsville High School 19
3rd David Naumann Belleville West High School 10
Back

Engineering 300

1st Austin Range New Athens High School 21
2nd Colby Bushue South Central High School 18
3rd Ryan Lape Christ Our Rock Lutheran High School 16
Back

Engineering 700

1st Derek Sachtleben Nashville Community High School 27
2nd Ethan Brammeier Nashville Community High School 26
2nd Robert Robison Wesclin High School 26
3rd Ray Mueller Freeburg High School 25
3rd Trevor Becherer Freeburg High School 25
Back

Engineering 1500

1st Luke Altenbaumer Centralia High School 29
2nd Ben Huston Centralia High School 26
2nd Cole Boozer Salem Community High School 26
3rd Emily Paddick Salem Community High School 25
3rd John Petermeier Highland High School 25
Back

Engineering Unlimited

1st David Naumann Belleville West High School 23
2nd Stephanie Monroe Edwardsville High School 21
3rd Jason Prott Edwardsville High School 20
3rd Steven Stennach Belleville West High School 20
Back

English 300

1st Chrysa Laquet Governor French Academy 57
2nd Carson Fuehne Christ Our Rock Lutheran High School 54
3rd Max Miller Marissa Jr Sr High 53
Back

English 700

1st Gabe Orlet Althoff Catholic High School 66
1st Logan Lippert Bond County Community Unit #2 66
2nd Meghan Orr Nashville Community High School 62
3rd Jace Reinhard Bond County Community Unit #2 59
3rd Wes Sharp Nashville Community High School 59
Back

English 1500

1st Lauren Miller Highland High School 62
2nd Bredesen Hartmann Centralia High School 60
3rd Katie Bodine Centralia High School 59
Back

English Unlimited

1st Danielle Carter O'Fallon Township High School 62
2nd Michael Berman Edwardsville High School 61
3rd Chris Norris Belleville West High School 54
Back

Math 300

1st JiaLing Zhou Governor French Academy 17
2nd Nolan Middendorf West Washington County High School 16
3rd Taylor Clark Governor French Academy 15
Back

Math 700

1st Miles Zhange Chester High School 23
2nd Yang Zhou Red Bud High School 19
3rd Neil Luebbers Carlyle High School 17
3rd Andrew Adams Carlyle High School 17
3rd Brianna Barbeau Red Bud High School 17
3rd Isaac Gilmore Bond County Community Unit #2 17
3rd Elizabeth Hemann Mater Dei Catholic High School 17
Back

Math 1500

1st Ian Ford Centralia High School 26
2nd Parry Draper Mascoutah 17
2nd Ryan Keltner Highland High School 17
3rd Brandon Tate Centralia High School 16
3rd Ilyas Jabbari Centralia High School 16
Back

Math Unlimited

1st James McCommas Edwardsville High School 26
2nd Cody Davis O'Fallon Township High School 20
3rd Jessie Ehlers O'Fallon Township High School 18
3rd Isaac Eickmeier O'Fallon Township High School 18
3rd Mike Hensley Belleville West High School 18
Back

Physics 300

1st Taylor Clark Governor French Academy 20
2nd Chris Hagan Marissa Jr Sr High 14
3rd Chrysa Laquet Governor French Academy 13
3rd Eric Meyer Gibault Catholic High School 13
Back

Physics 700

1st Miles Zhange Chester High School 29
2nd Yang Zhou Red Bud High School 17
3rd Isaac Gilmore Bond County Community Unit #2 16
Back

Physics 1500

1st Brandon Tate Centralia High School 22
2nd Brian Schaab Waterloo High School 16
2nd Ilyas Jabbari Centralia High School 16
3rd Parry Draper Mascoutah 14
3rd Cole Boozer Salem Community High School 14
Back

Physics Unlimited

1st James McCommas Edwardsville High School 24
2nd Brad Horton Belleville West High School 21
3rd Luke Bertels Edwardsville High School 18
Back