Results for WYSE Academic Challenge
Mckendree Sectional 2011

Division 300

School Name

Team Score

Governor French Academy

482.6

Christ Our Rock Lutheran High School

414.4

South Central High School

394.8

West Washington High School

**2nd**

Division 700

School Name

Team Score

Bond County Community Unit #2

472.9

Nashville Community High School

451.6

Red Bud High School

447.2

Division 1500

School Name

Team Score

Highland High School

490.5

Centralia High School

490.0

Salem Community High School

447.2

Division Unlimited

School Name

Team Score

O'Fallon Township High School

482.1

Edwardsville High School

472.4

Collinsville High School

441.7

Individual Results

Biology - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Chemistry - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Comp. Sci. - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Engineering - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
English - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Math - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -
Physics - 300 - 700 - 1500 - Unlimited -

Biology 300

1st Andrew Pollard Lebanon High School 35
2nd Jia Ling Zhou Governor French Academy 33
3rd Blake Uchitjil Odin High School 31
Back

Biology 700

1st Christopher Barkau Nashville High School 37
2nd Meghan Orr Nashville High School 35
2nd Alex Simmonds Bond County Community Unit #2 35
3rd Joshua DeRousse Red Bud High School 33
Back

Biology 1500

1st Lauren Miller Highland High School 37
2nd Kolin Clark Salem Community High School 36
3rd Logan Garthe Highland High School 35
3rd Sam Holdeman Highland High School 35
Back

Biology Unlimited

1st Charles Katzer O'Fallon Township High School 38
1st Michael Scolarici O'Fallon Township High School 38
2nd Becca Wiesehan Edwardsville High School 37
2nd Josiah Smith Edwardsville High School 37
3rd Heidi Friedeck O'Fallon Township High School 36
Back

Chemistry 300

1st Jia Ling Zhou Governor French Academy 26
2nd Fiona Xu Governor French Academy 21
3rd Ellie Rueter Christ Our Rock Lutheran High School 14
**2nd Jared Blumhorst West Washington High School **25
Back

Chemistry 700

1st Conward Swift Wesclin High School 23
2nd Mikala Hyatt Freeburg High School 22
3rd Brandon Straight Chester High School 21
3rd Amy Koester Red Bud High School 21
Back

Chemistry 1500

1st John Petermeier Highland High School 30
2nd Bredesen Hartmann Centralia High School 27
3rd Kelly Perkins Mascoutah High School 25
Back

Chemistry Unlimited

1st Evan Lloyd Collinsville High School 25
1st Matt Clarkston Edwardsville High School 25
2nd Andrew Wise O'Fallon Township High School 23
2nd Michael Scolarici O'Fallon Township High School 23
3rd Rachel Freese O'Fallon Township High School 22
Back

Comp. Sci. 300

1st Andrew Pollard Lebanon High School 9
1st Quinn DeBernardi Christ Our Rock Lutheran High School 9
2nd Dylan Antonsen Christ Our Rock Lutheran High School 8
2nd Alexis Schrieber Gibault Catholic High School 8
3rd Justin Sinn Marissa Jr Sr High 7
3rd Clint Runyon Marissa Jr Sr High 7
**3rd Bennett Brown West Washington High School 7
Back

Comp. Sci. 700

1st Joshua DeRousse Red Bud High School 16
2nd Caleb Vines Freeburg High School 15
3rd Abbey Brundage Red Bud High School 12
Back

Comp. Sci. 1500

1st Blake Petermeier Highland High School 22
2nd Brennan Moore Salem Community High School 12
3rd Atlee Hargis Salem Community High School 10
Back

Comp. Sci. Unlimited

1st Luke Puchner-Hardman Edwardsville High School 23
2nd Jeff Borwey O'Fallon Township High School 22
3rd Alexander McArthur O'Fallon Township High School 14
Back

Engineering 300

1st Newt Albert Mulberry Grove High School 20
2nd Tim Hurley Sandoval High School 16
2nd Colby Bushue South Central High School 16
3rd Blake Uchitjil Odin High School 15
**2nd Jacob Mueller West Washington High School **18
Back

Engineering 700

1st Max Pittman Central Community High School 25
2nd Tyler Meyer Nashville High School 24
2nd Zac Williams Freeburg High School 24
3rd Maddie Knapp Freeburg High School 23
Back

Engineering 1500

1st Blake Petermeier Highland High School 24
1st Luke Altenbaumer Centralia High School 24
2nd Peter Daniels Salem Community High School 23
2nd Olivia Geiger Highland High School 23
2nd Ricky Newcomb Highland High School 23
3rd Brennan Moore Salem Community High School 22
Back

Engineering Unlimited

1st Steven Stehnach Belleville West High School 27
2nd Stephanie Monroe Edwardsville High School 26
3rd EJ Pisarski Belleville West High School 22
Back

English 300

1st Jackie Reich Gibault Catholic High School 52
1st Elizabeth Watkins Christ Our Rock Lutheran High School 52
2nd Beau Manuel South Central High School 46
3rd Joanna Brewer Mulberry Grove High School 43
3rd Megan Blankenship Mulberry Grove High School 43
**3rd Paige Myers Patoka High School **45
Back

English 700

1st Logan Lippert Bond County Community Unit #2 67
2nd Meghan Orr Nashville High School 61
3rd Caleb Vines Freeburg High School 53
Back

English 1500

1st Lauren Miller Highland High School 65
2nd Amy Klobuchar Highland High School 54
3rd Brian Evertz Centralia High School 53
Back

English Unlimited

1st Erin Cain O'Fallon Township High School 63
2nd Sloane Wolter O'Fallon Township High School 61
3rd Katy Beebe O'Fallon Township High School 59
Back

Math 300

1st Fiona Xu Governor French Academy 16
2nd Lindsay Mazanek South Central High School 15
2nd Taylor Clark Governor French Academy 15
3rd Joel Klimas Marissa Jr Sr High 14
3rd Ben Maschhoff Christ Our Rock Lutheran High School 14
**3rd Jared Blumhorst West Washington High School **14
Back

Math 700

1st Isaac Gilmore Bond County Community Unit #2 23
2nd Dillon Salger Red Bud High School 19
3rd Phil Kunz Wesclin High School 16
Back

Math 1500

1st Brandon Tate Centralia High School 24
2nd John Petermeier Highland High School 21
3rd Christopher Heckman Salem Community High School 18
3rd Ian Ford Centralia High School 18
Back

Math Unlimited

1st Chris He Collinsville High School 22
1st Max Schaettler Edwardsville High School 22
2nd Charles Katzer O'Fallon Township High School 17
2nd Garrett Evans Belleville West High School 17
2nd Luke Puchner-Hardman Edwardsville High School 17
3rd Benjamin Cook O'Fallon Township High School 15
3rd Katy Beebe O'Fallon Township High School 15
Back

Physics 300

1st Taylor Clark Governor French Academy 19
2nd Ali Li Governor French Academy 16
3rd Ben Maschhoff Christ Our Rock Lutheran High School 10
3rd Dorothee Belli Christ Our Rock Lutheran High School 10
3rd Josephine Dawson Governor French Academy 10
3rd Seung-he Han Gibault Catholic High School 10
Back

Physics 700

1st Dillon Salger Red Bud High School 13
1st Isaac Gilmore Bond County Community Unit #2 13
1st Tyler Meyer Nashville High School 13
1st Phil Kunz Wesclin High School 13
2nd Elizabeth Engele Nashville High School 12
3rd Maddie Knapp Freeburg High School 11
Back

Physics 1500

1st Brandon Tate Centralia High School 24
2nd Peter Daniels Salem Community High School 20
3rd Kolin Clark Salem Community High School 17
Back

Physics Unlimited

1st Max Schaettler Edwardsville High School 20
1st Evan Lloyd Collinsville High School 20
2nd Andrew Nyland Collinsville High School 18
3rd Chris He Collinsville High School 17
3rd Matthew Waddel O'Fallon Township High School 17
Back