Academic Challenge Site: McKendree College


Trophy Award Team Results



Division: 300

School Name

Team Score

*Governor French Academy

471.9

*Gibault Catholic High School

463.3

Okawville Jr Sr High School

453.2


Division: 700

School Name

Team Score

*Freeburg High School

468.9

*Nashville High School

463.9

Wesclin High School

445.3


Division: 1500

School Name

Team Score

*Centralia High School

452.9

*Mater Dei Catholic High School

443.7

Mascoutah High School

431.4


Division: Unlimited

School Name

Team Score

*Edwardsville High School

500.0

*O'Fallon Township High School

415.0

Collinsville High School

392.6





Individual Results



Division: 300


Trophies for Biology (with state qualifiers)

School Name

Student Name Biology Score

Sandoval Jr./Sr. High School

*Nico Rodriguez 34

Lebanon High School

*Brandon Faulkner 26

Gibault Catholic High School

*Evan Wessel 26

Gibault Catholic High School

Missy Kimlinger 24

Lebanon High School

Zach Schoenfeld 24


Trophies for Chemistry (with state qualifiers)

School Name

Student Name Chemistry Score

Okawville Jr Sr High School

Tessa Winkel 22

Governor French Academy

*Martina Hukel 20

Governor French Academy

Erykah Harris 17

South Central High School

Trevor Keen 17


Trophies for Computer Science (with state qualifiers)

School Name

Student Name Computer Science Score

Governor French Academy

*Conner Ruhl 18

Gibault Catholic High School

*Blake Braun 15

Lebanon High School

Caleb Albers 12

Lebanon High School

Parker Seely 12


Trophies for Engineering Graphics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Engineering Graphics Score

Sandoval Jr./Sr. High School

*Randy Pursley 20

Lebanon High School

*Caleb Albers 16

Okawville Jr Sr High School

Caleb Baker 14

Governor French Academy

Brian Fitzgerald 14

Okawville Jr Sr High School

Nick Weber 14


Trophies for English (with state qualifiers)

School Name

Student Name English Score

Governor French Academy

*Helene Lupa 60

Lebanon High School

*Ellie Krumsieg 59

Gibault Catholic High School

Gabby Schmitz (JV) 56

Governor French Academy

Jonah Atchison 55


Trophies for Math (with state qualifiers)

School Name

Student Name Math Score

Gibault Catholic High School

*Brittany Laurent 19

Governor French Academy

*Poju (Paul) Wei 18

Gibault Catholic High School

*Jacob Weiler 18

Gibault Catholic High School

Matthew Branz 17

Lebanon High School

Hailey Cummings 17


Trophies for Physics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Physics Score

Gibault Catholic High School

*Matthew Branz 12

Gibault Catholic High School

*Daniel Zhu 12

Okawville Jr Sr High School

*Bryton Cathcart 11

Okawville Jr Sr High School

*Alex Rawls 11

Okawville Jr Sr High School

Alexis Kampwerth 10




Division: 700


Trophies for Biology (with state qualifiers)

School Name

Student Name Biology Score

Sparta High School

Theron Louis Smith 39

Freeburg High School

Sam Braunseis 37

Nashville High School

John Schroeder 36


Trophies for Chemistry (with state qualifiers)

School Name

Student Name Chemistry Score

Bond County Community Unit #2 High School

Hayden File 24

Freeburg High School

David Merz 23

Freeburg High School

Sam Braunseis 20

Freeburg High School

Arttu Linden 20


Trophies for Computer Science (with state qualifiers)

School Name

Student Name Computer Science Score

Red Bud High School

*Joshua DeRousse 18

Red Bud High School

*Andrew Quin 18

Red Bud High School

*Zack Dobbs 17

Red Bud High School

Levi Smith 7


Trophies for Engineering Graphics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Engineering Graphics Score

Central Community High School

*Joe Wuebbels 26

Central Community High School

*Cole Johnson 25

Nashville High School

Devin Holle 21


Trophies for English (with state qualifiers)

School Name

Student Name English Score

Nashville High School

*Megan Hall 68

Nashville High School

*John Schroeder 68

Chester High School

*Andrea Wagner 65

Wesclin High School

Madyson Locke 59

Freeburg High School

Breanna McDonald 59


Trophies for Math (with state qualifiers)

School Name

Student Name Math Score

Freeburg High School

*Ben Behrmann 23

Bond County Community Unit #2 High School

*Hayden File 22

Bond County Community Unit #2 High School

Madi Calvin 21


Trophies for Physics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Physics Score

Wesclin High School

*Madison Daiber 14

Wesclin High School

*Nathan Kunz 14

Carlyle High School

*Justen Hediger 12

Red Bud High School

*Zack Rhodes 12

Freeburg High School

*Paige Stateler 12

Freeburg High School

Nick Bergmann 11

Wesclin High School

Alan Tiemann 11




Division: 1500


Trophies for Biology (with state qualifiers)

School Name

Student Name Biology Score

Mater Dei Catholic High School

*Hannah Albers 34

Highland High School

*Morgan Fuehne 34

Mater Dei Catholic High School

*Adam Holbrook 34

Salem Community High School

*Keshav Jha 33

Centralia High School

Syed Sufyan 30


Trophies for Chemistry (with state qualifiers)

School Name

Student Name Chemistry Score

Highland High School

Katie Brinker 26

Waterloo High School

*Hope Elliott 21

Mascoutah High School

Andrew Koontz 19


Trophies for Computer Science (with state qualifiers)

School Name

Student Name Computer Science Score

Salem Community High School

*Nathaniel Reid 17

Highland High School

*Kevin Wang 17

Salem Community High School

*Brennan Moore 16

Mascoutah High School

Matt Cassity 14

Mater Dei Catholic High School

Luke Foppe 14

Salem Community High School

Andrew Banning (JV) 14


Trophies for Engineering Graphics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Engineering Graphics Score

Centralia High School

Dustin Dekalb 27

Highland High School

*Aaron Uhe 22

Salem Community High School

Nathaniel Reid 20

Highland High School

Kevin Wang 20


Trophies for English (with state qualifiers)

School Name

Student Name English Score

Mater Dei Catholic High School

*Mackenzie McCray 67

Centralia High School

*AnnaMarie Beckmeyer 65

Mater Dei Catholic High School

Adam Holbrook 61


Trophies for Math (with state qualifiers)

School Name

Student Name Math Score

Mascoutah High School

*Alexis Pokorney 23

Centralia High School

*AnnaMarie Beckmeyer 20

Mater Dei Catholic High School

Hannah Albers 19

Waterloo High School

Hope Elliott 19


Trophies for Physics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Physics Score

Salem Community High School

*Brennan Moore 18

Mascoutah High School

*Kelsey Abington 14

Waterloo High School

Brittni Belcher 13




Division: Unlimited


Trophies for Biology (with state qualifiers)

School Name

Student Name Biology Score

Edwardsville High School

Tim Chen 42

O'Fallon Township High School

*Yash Patel 37

O'Fallon Township High School

Andrew Horsey 36


Trophies for Chemistry (with state qualifiers)

School Name

Student Name Chemistry Score

Edwardsville High School

*Colin Clayton 29

Collinsville High School

*Aman Patel 24

Edwardsville High School

Caleb Bertels 22


Trophies for Computer Science (with state qualifiers)

School Name

Student Name Computer Science Score

Edwardsville High School

Brady O'Brian 28

Edwardsville High School

Braden Steffaniak 28

O'Fallon Township High School

*Kevin Dice 21

Collinsville High School

Steven Rasp 17


Trophies for Engineering Graphics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Engineering Graphics Score

Edwardsville High School

*Adam Bailey 23

Edwardsville High School

*Sam Watts 21

Edwardsville High School

Brady O'Brian 15


Trophies for English (with state qualifiers)

School Name

Student Name English Score

Edwardsville High School

*Sterling Coleman-Selby 73

Collinsville High School

*Leah Cuddeback 67

O'Fallon Township High School

Rebecca Boehning 64


Trophies for Math (with state qualifiers)

School Name

Student Name Math Score

Edwardsville High School

Tim Chen 33

Edwardsville High School

*Ryan Brown 30

O'Fallon Township High School

Alex Mueller 27


Trophies for Physics (with state qualifiers)

School Name

Student Name Physics Score

Edwardsville High School

*Rick Veitch 19

Edwardsville High School

*Ryan Brown 17

Edwardsville High School

*Colton Shipley 17

O'Fallon Township High School

Ryan McKeown 15

Collinsville High School

Isaac Reichert 15